Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Texas Chainsaw Massacre (2003) | N/A | 2.5/4 | |
| 2. | Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation | N/A | 1.6/4 | |
| 3. | The Shawshank Redemption | 0.5/4 | 3.5/4 | |
| 4. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 6. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | Up (2009) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Zombieland | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | District 9 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Taken (2009) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Hurt Locker | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Coraline | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Mary and Max | 2.5/4 | 3.2/4 |



