best original screenplay
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Chariots of Fire | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | On the Waterfront | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Sunset Boulevard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Patton | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Sting (1973) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Dog Day Afternoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Producers (1968) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Lavender Hill Mob | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Defiant Ones | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Network (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Rain Man | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Apartment | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Annie Hall | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Witness (1985) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Dead Poets' Society | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 19. | Good Will Hunting | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Chinatown | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Citizen Kane | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | The Crying Game | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | American Beauty | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Juno | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 26. | The Usual Suspects | 2.0/4 | 3.3/4 | |
| 27. | Crash (2005) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Milk | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 29. | Lost in Translation | 1.0/4 | 2.9/4 |



