Worst All Time Movie List by Topher

Worst All Time

# Movie Title Rating Overall Add
1. Australia (2008) 0.5/4 2.5/4
2. In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale 0.5/4 1.5/4
3. Eragon 0.5/4 1.8/4
4. Lady in the Water 0.5/4 2.1/4
5. The Patriot (2000) 0.5/4 2.8/4
6. Starship Troopers 1.0/4 2.7/4
7. Ultraviolet 0.5/4 1.7/4
8. Ghost Rider (2007) 0.5/4 1.9/4
9. 300 0.5/4 2.9/4
10. Titanic (1997) 1.0/4 3.0/4
11. The Punisher (2004) 0.5/4 2.4/4
12. Universal Soldier 0.5/4 2.1/4
13. The Da Vinci Code 0.5/4 2.4/4
14. A Man Apart 0.5/4 2.1/4
15. Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000 0.5/4 0.9/4
16. Blade: Trinity 0.5/4 2.4/4
17. Con Air 0.5/4 2.8/4
18. Deep Impact 0.5/4 2.4/4
19. Congo 1.0/4 1.9/4
20. Armageddon 1.0/4 2.6/4
21. Dr. Jekyll and Ms. Hyde 0.5/4 1.2/4
22. Dante's Peak 1.0/4 2.2/4
23. Cool World (1992) 1.0/4 1.8/4
24. Elizabethtown 1.0/4 2.2/4
25. Look Who's Talking 0.5/4 2.3/4
26. Three Men and a Baby 1.0/4 2.4/4
27. The Omen (2006) 0.5/4 2.0/4
28. The Scorpion King (2002) 1.0/4 2.1/4
29. The Cell (2000) 1.0/4 2.5/4
30. Deep Blue Sea (1999) 1.0/4 2.3/4
31. Volcano (1997) 1.0/4 2.1/4
32. Dragonheart 1.0/4 2.6/4
33. Face/Off 0.5/4 2.7/4

Recent Comments

Ghost Seed
Ghost Seed
Producer

Ghost Seed - wrote on 06/23/08 at 12:48 PM CT

Worst All Time List comment

According to some of the other comments, you've made some adjustments...looks pretty dead on as i see it...& i agree one of the best "worst" lists, but like everyone i have to state my opinion, 300= bad...but I can't quite see it as one of the worst.

James_Spzilman
James_Spzilman
Movie Star

James_Spzilman - wrote on 10/01/07 at 02:27 PM CT

Worst All Time List comment

This is the best 'worst all time' list I've ever seen. with 300 at #1, and stuff like The Scorpion King, and Armageddon. The only film on there I seemed to enjoy, was Volcano. The rest is crap.

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 09/07/07 at 03:16 PM CT

Worst All Time List comment

this is a great list. i liked face/off, thought it was great, but i saw it at school and there was a great discussion afterwards. Most of the ones I've seen on here are truly horrific though!!!!

Josh C
Josh C
Producer

Josh C - wrote on 08/13/07 at 11:39 PM CT

Worst All Time List comment

I completely agree with a few of them like ultraviolet, eragon, the patriot. But not the Dark Crystal, look who's talking and dragonheart. I also like armageddon though I am ashamed about that.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name