Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ferris Bueller's Day Off | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Young Frankenstein | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Airplane! | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Eating | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Festival in Cannes | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Little Miss Sunshine | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Groundhog Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Breakfast Club | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | New Year's Day (1989) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Richard Pryor ...Here and Now | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Philadelphia Story | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | The Last Summer in the Hamptons | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | The Blues Brothers | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Up in the Air (2009) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Sabrina (1954) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Fast Times at Ridgemont High | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Harvey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Ocean's Eleven (2001) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | M*A*S*H | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Beverly Hills Cop | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Tootsie | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 27. | The Big Chill | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Chris Rock: Bigger & Blacker | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 29. | Finding Bliss | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Babyfever | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 31. | Barfly | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 32. | The Simpsons Movie | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 33. | Stir Crazy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 34. | Pretty in Pink | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 35. | Wag the Dog | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 36. | Adam's Rib (1949) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 37. | Diner | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 38. | The Devil Wears Prada | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 39. | Matchstick Men | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 40. | The Birdcage | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 41. | The World According to Garp | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 42. | Bill Cosby: Himself | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 43. | The People vs. Larry Flynt | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 44. | Knight and Day | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 45. | Grumpy Old Men | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 46. | Get Shorty | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 47. | Nine to Five | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 48. | Hairspray (1988) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 49. | Hairspray (2007) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 50. | Family Plot | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 51. | Queen of the Lot | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 52. | The Bucket List | 4.0/4 | 2.7/4 |



