Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Wizard of Oz (1939) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Saw | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Saw II | N/A | 2.5/4 | |
| 7. | Saw III | N/A | 2.4/4 | |
| 8. | Saw IV | N/A | 2.0/4 | |
| 9. | Saw V | N/A | 2.3/4 | |
| 10. | Saw VI | N/A | 2.6/4 | |
| 11. | Hostel: Part II | N/A | 2.3/4 | |
| 12. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Jaws | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Daybreakers | N/A | 2.7/4 | |
| 16. | The Fourth Kind | N/A | 2.2/4 | |
| 17. | The Sixth Sense | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | The Nightmare Before Christmas | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Fantasia | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Alice in Wonderland (1951) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 21. | A Bug's Life | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Hairspray (2007) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 24. | National Lampoon's Christmas Vacation | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 25. | The Goonies | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 26. | Mary Poppins | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | Swing Kids (1993) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 28. | An American Werewolf in London | 3.5/4 | 2.9/4 |



