Best Films of 2001 by Court J.

Best Films of 2001

# Movie Title Rating Overall Add
1. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
2. Ghost World 4.0/4 2.9/4
3. A.I. Artificial Intelligence 3.5/4 2.7/4
4. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
5. The Royal Tenenbaums 3.5/4 2.9/4
6. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.5/4 3.0/4
7. Vanilla Sky 3.5/4 2.4/4
8. Snatch 3.5/4 3.1/4
9. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.5/4 3.1/4
10. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
11. Memento 4.0/4 3.2/4
12. Training Day 3.5/4 3.0/4
13. Blow 3.5/4 2.9/4
14. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
15. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
16. Swordfish 3.0/4 2.4/4
17. Hannibal (2001) N/A 2.5/4
18. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
19. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
20. Zoolander 3.5/4 2.5/4
21. Shrek 3.0/4 3.1/4
22. A Knight's Tale 3.0/4 2.6/4
23. I Am Sam 3.0/4 2.7/4
24. Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) 3.0/4 3.0/4
25. Life as a House 3.0/4 2.5/4
26. Waking Life 2.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name