| 1. | Dawn of the Dead (1979) | 3.5/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 2. | Night of the Living Dead (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 3. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 4. | Stargate | 3.5/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 5. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 6. | Ghost World | 3.5/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 7. | Bottle Rocket (1996) | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 8. | Mysterious Skin | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 9. | Shaun of the Dead | 3.5/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 10. | Fargo (1996) | 3.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 11. | Army of Darkness | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 12. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 13. | Punch Drunk Love | 3.5/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 14. | American Splendor | 3.5/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 15. | 28 Days Later | 3.5/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 16. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 17. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 18. | Dancer in the Dark (2000) | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 19. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 20. | Reservoir Dogs | 3.5/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 21. | Half Nelson | 3.5/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 22. | 24 Hour Party People | 3.5/4 | 2.7/4 |  |