Top Vampire Films by Haley

Top Vampire Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Lost Boys 4.0/4 2.9/4
2. Martin (1978) 3.5/4 2.8/4
3. Fright Night (1985) 3.0/4 2.8/4
4. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.5/4 3.1/4
5. Interview with the Vampire 3.5/4 3.0/4
6. Night Watch ( Nochnoy dozor ) 3.0/4 2.5/4
7. Day Watch ( Dnevnoy dozor ) 3.0/4 2.5/4
8. Salem's Lot (1979) 3.5/4 2.7/4
9. 30 Days of Night 3.5/4 2.6/4
10. From Dusk Till Dawn 3.0/4 2.8/4
11. Dracula (1931) 3.0/4 2.9/4
12. Dracula (1992) 3.0/4 2.9/4
13. Underworld (2003) 3.0/4 2.8/4
14. Near Dark 3.0/4 2.8/4
15. Blade (1998) 3.0/4 2.8/4
16. Buffy the Vampire Slayer 3.0/4 2.3/4
17. Shadow of the Vampire 3.0/4 2.8/4
18. John Carpenter's Vampires 2.5/4 2.4/4
19. Queen of the Damned 2.5/4 2.5/4
20. Twilight (2008) 3.0/4 2.2/4
21. Dracula: Pages from a Virgin's Diary 2.5/4 2.6/4
22. Dracula: Dead and Loving It 2.5/4 2.4/4
23. The Hunger (1983) 2.5/4 2.4/4
24. My Best Friend is a Vampire 3.0/4 2.6/4
25. Blacula 2.5/4 2.3/4

Recent Comments

prettypirate
prettypirate
Director

prettypirate - wrote on 05/31/09 at 03:30 AM CT

Top Vampire Films comment

Hey is this just a list or is it in the order of good to less good, because then queen of the damned should be higher up :-)

Court J.
Court J.
Producer

Court J. - wrote on 03/26/09 at 05:57 PM CT

Top Vampire Films comment

Very nice! Kudos on Blacula!!

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name