Top Movie List by sidehacker

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Wayward Cloud, The ( Tian bian yi duo yun ) 4.0/4 2.9/4
2. Morvern Callar 4.0/4 2.9/4
3. Mysterious Skin 4.0/4 3.0/4
4. I Stand Alone ( Seul contre tous ) 4.0/4 2.8/4
5. Masculine, Feminine: In 15 Acts ( Masculin féminin: 15 faits précis ) 4.0/4 2.7/4
6. Faces (1968) 4.0/4 2.9/4
7. Gummo 4.0/4 2.4/4
8. Bad Timing 4.0/4 2.9/4
9. Trash (1970) 4.0/4 2.9/4
10. Eraserhead 4.0/4 2.9/4
11. Rushmore 4.0/4 3.0/4
12. Unknown Pleasures ( Ren xiao yao ) 4.0/4 3.0/4
13. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
14. Viridiana 4.0/4 3.0/4
15. Spirit of the Beehive, The ( espíritu de la colmena, El ) 4.0/4 3.0/4
16. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
17. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 4.0/4 3.2/4
18. Badlands (1973) 4.0/4 3.1/4
19. Blue Velvet 4.0/4 3.0/4
20. Inheritance, The ( Arven ) 4.0/4 3.1/4
21. Only with Your Partner ( Sólo con tu pareja ) 4.0/4 2.5/4
22. Beau Travail 4.0/4 2.9/4
23. Lilya 4-Ever 4.0/4 3.0/4
24. Irreversible 4.0/4 2.6/4
25. Ratcatcher 4.0/4 3.0/4
26. Cyclo ( Xich lo ) 4.0/4 2.9/4
27. Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) 4.0/4 3.1/4
28. Short Cuts 3.5/4 2.9/4
29. Contempt ( mépris, Le ) 4.0/4 3.0/4
30. Fanny and Alexander 4.0/4 3.1/4
31. A Woman Under the Influence 4.0/4 3.0/4
32. avventura, L' ( Adventure, The ) 4.0/4 3.0/4
33. Stranger Than Paradise 4.0/4 3.0/4
34. The New World (2005) 4.0/4 2.7/4
35. 8 1/2 3.5/4 3.2/4
36. Phantom of Liberty, The ( fantôme de la liberté, Le ) 4.0/4 2.9/4
37. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
38. Dead Man 3.5/4 2.9/4
39. I Am Curious - Blue ( Jag är nyfiken - en film i blått ) 4.0/4 2.2/4
40. All the Real Girls 3.5/4 2.8/4
41. Blood for Dracula ( Dracula cerca sangue di vergine... e morì di sete!!! ) 4.0/4 2.6/4
42. Noi the Albino ( Nói albínói ) 4.0/4 3.1/4
43. Boogie Nights 3.5/4 3.1/4
44. Two-Lane Blacktop 4.0/4 2.8/4
45. Andrey Rublyov ( Andrei Rublev ) 4.0/4 3.0/4

Recent Comments

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 09/18/07 at 04:21 PM CT

Top Movie List comment

don't be fooled. even tho i'm not crazy about some of the movies on your list, you have some really good picks :) :)

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name