Top 20 Superhero Movies by zacca_allison

Top 20 Superhero Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
2. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
3. Superman (1978) 4.0/4 3.0/4
4. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
5. Spider-Man 2 4.0/4 2.9/4
6. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
7. Guardians of the Galaxy 4.0/4 3.2/4
8. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
9. Batman (1989) 4.0/4 2.9/4
10. Iron Man 3 4.0/4 2.9/4
11. X2 - X-Men United 4.0/4 2.9/4
12. Captain America: The Winter Soldier 4.0/4 3.1/4
13. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.4/4
14. X-Men: Days of Future Past 4.0/4 3.2/4
15. X-Men 4.0/4 2.9/4
16. Hellboy (2004) 4.0/4 2.7/4
17. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
18. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
19. Captain America: The First Avenger 4.0/4 2.8/4
20. Big Hero 6 4.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name