Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Toy Story 3 | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Pinocchio (1940) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Shrek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Snow White and the Seven Dwarfs | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | How to Train Your Dragon (2010) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Monsters, Inc. | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Despicable Me | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Aladdin (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Up (2009) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | The Iron Giant | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Dumbo (1941) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Bambi | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Ratatouille | 4.0/4 | 3.1/4 |



