Top Adventure Movie List by gracearivenbark

Top Adventure

# Movie Title Rating Overall Add
1. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
2. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
3. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
4. The Mask of Zorro 4.0/4 2.6/4
5. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
6. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
7. Willow 3.5/4 2.9/4
8. Hook (1991) 4.0/4 2.5/4
9. Speed (1994) 4.0/4 2.9/4
10. Batman Forever 3.5/4 2.1/4
11. The Mummy (1999) 3.5/4 2.7/4
12. A Knight's Tale 3.5/4 2.6/4
13. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
14. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
15. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
16. Master and Commander: The Far Side of the World 3.5/4 2.7/4
17. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
18. The Island (2005) 3.5/4 2.5/4
19. The Transformers (2007) 3.5/4 2.8/4
20. 300 4.0/4 2.9/4
21. Dances with Wolves 4.0/4 3.1/4
22. Armageddon 3.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name