Need to watch again
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Taxi to the Dark Side | N/A | 2.6/4 | |
| 2. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Taxi Driver (1976) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Citizen Kane | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | North by Northwest | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Terminator | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Lawrence of Arabia | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | 2001: A Space Odyssey | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Heat (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Rain Man | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Apollo 13 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Dances with Wolves | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Remember the Titans | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | All the President's Men | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Spartacus | N/A | 3.1/4 | |
| 16. | The Last of the Mohicans (1992) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Live Free or Die Hard | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | 2010 | N/A | 2.5/4 | |
| 19. | The Elephant Man | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Fight Club | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Cannibal Holocaust | N/A | 2.4/4 | |
| 22. | Alligator | N/A | 2.2/4 |



