Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Hunger Games | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Nightcrawler | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Avatar | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Trainspotting | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Godfather | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 9. | The Silence of the Lambs | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | Raiders of the Lost Ark | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Gladiator (2000) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Shining (1980) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Apocalypse Now | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Citizen Kane | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 |



