Fave Tom Cruise films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Born on the Fourth of July | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Collateral | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Rain Man | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Tropic Thunder | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | A Few Good Men | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Color of Money | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Magnolia | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Days of Thunder | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 9. | Legend (1986) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | The Firm (1993) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Cocktail (1988) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 12. | Risky Business (1983) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Mission: Impossible | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Mission: Impossible III | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Mission: Impossible II | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Mission: Impossible - Ghost Protocol | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | All the Right Moves | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 18. | Knight and Day | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Eyes Wide Shut | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Interview with the Vampire | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Last Samurai | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Minority Report | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Taps (1981) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Top Gun (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Vanilla Sky | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 26. | The War of the Worlds (2005) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 27. | The Outsiders (1983) | 4.0/4 | 2.9/4 | 



