Mel Gibson Movies - Best To Worst
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Hacksaw Ridge | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Bounty (1984) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | The Passion of the Christ | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Apocalypto | 0.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Patriot (2000) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Lethal Weapon | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Lethal Weapon 4 | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 9. | Lethal Weapon 2 | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Lethal Weapon 3 | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | We Were Soldiers | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Hamlet (1990) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | The Professor and the Madman | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 14. | Ransom (1996) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Blood Father | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Flight Risk | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 17. | The Expendables 3 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Father Stu | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Mad Max 2: The Road Warrior | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Bird on a Wire | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 21. | Payback | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Get the Gringo | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Gallipoli | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | The Year of Living Dangerously | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Edge of Darkness (2010) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | Daddy's Home 2 | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 27. | Forever Young (1992) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | Desperation Road | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 29. | On the Line (2022) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 30. | The River (1984) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 31. | Pocahontas | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 32. | Fatman | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 33. | Signs | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 34. | Monster Summer | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 35. | What Women Want (2000) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 36. | Dragged Across Concrete | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 37. | Tequila Sunrise | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 38. | Conspiracy Theory | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 39. | Force of Nature | 3.0/4 | 1.8/4 | |
| 40. | Maverick (1994) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 41. | Air America | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 42. | Mrs. Soffel | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 43. | Man Without a Face (1993) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 44. | Dangerous (2021) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 45. | Attack Force Z | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 46. | Mad Max: Beyond Thunderdome | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 47. | Chicken Run | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 48. | Machete Kills | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 49. | Panama | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 50. | Mad Max | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 51. | The Beaver | 2.0/4 | 2.5/4 |



