Top Adventure Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Fugitive (1993) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | True Grit (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Ocean's Eleven (2001) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Avatar | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 10. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Sherlock Holmes (2009) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | King Kong (2005) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | National Treasure | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | 300 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | National Treasure: Book of Secrets | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | I, Robot | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 2.0/4 | 3.0/4 |



