top 25 comedy films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Clerks | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Mallrats | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 3. | I Love You, Man | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Forgetting Sarah Marshall | N/A | 2.8/4 | |
| 5. | American Pie | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Tommy Boy | N/A | 2.8/4 | |
| 7. | Superbad | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Role Models | N/A | 2.9/4 | |
| 9. | The 40 Year-Old Virgin | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Step Brothers | N/A | 2.8/4 | |
| 11. | Joe Dirt | N/A | 2.0/4 | |
| 12. | Dogma | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Pineapple Express | N/A | 2.8/4 | |
| 14. | Billy Madison | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Teen Wolf | N/A | 2.3/4 | |
| 16. | Dirty Work (1998) | N/A | 2.3/4 | |
| 17. | Hot Fuzz | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Fear and Loathing in Las Vegas | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Harold & Kumar Go to White Castle | N/A | 2.7/4 | |
| 21. | Jay and Silent Bob Strike Back | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Austin Powers: International Man of Mystery | N/A | 2.8/4 | |
| 23. | Wayne's World | N/A | 2.8/4 | |
| 24. | Twins (1988) | N/A | 2.3/4 | |
| 25. | Easy A | 3.5/4 | 2.9/4 |



