Ranked Ridley Scott
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | American Gangster | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Martian | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | 1492: Conquest of Paradise | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 7. | Thelma & Louise | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Hannibal (2001) | N/A | 2.5/4 | |
| 9. | Legend (1986) | N/A | 2.7/4 | |
| 10. | Exodus: Gods and Kings (2014) | N/A | 2.2/4 | |
| 11. | Prometheus (2012) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Robin Hood (2010) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Black Hawk Down | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Duellists (1977) | N/A | 2.8/4 | |
| 15. | White Squall | N/A | 2.6/4 | |
| 16. | Kingdom of Heaven | N/A | 2.7/4 | |
| 17. | Someone to Watch Over Me | N/A | 2.5/4 | |
| 18. | Black Rain (1989) | N/A | 2.4/4 | |
| 19. | Matchstick Men | N/A | 2.8/4 | |
| 20. | A Good Year | N/A | 2.5/4 | |
| 21. | Body of Lies | N/A | 2.6/4 | |
| 22. | The Counselor | N/A | 2.2/4 | |
| 23. | Alien: Covenant | N/A | 2.6/4 | |
| 24. | All the Money in the World | N/A | 2.9/4 | |
| 25. | The Last Duel | N/A | 3.0/4 | |
| 26. | House of Gucci | N/A | 2.5/4 | |
| 27. | Gladiator II | N/A | 2.8/4 | |
| 28. | Napoleon (2023) | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 29. | G.I. Jane | 1.0/4 | 2.3/4 |



