Ranked Martin Scorsesse
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Last Temptation of Christ | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Gangs of New York (2002) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Irishman (2019) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Casino | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Silence (2016) | N/A | 3.3/4 | |
| 10. | Kundun | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Mean Streets | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Cape Fear (1991) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Bringing Out the Dead | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | The Age of Innocence (1993) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | The Aviator (2004) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Wolf of Wall Street | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Killers of the Flower Moon | N/A | 3.6/4 | |
| 18. | Shutter Island | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | After Hours | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | The King of Comedy (1983) | N/A | 3.1/4 | |
| 21. | The Color of Money | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | New York, New York | N/A | 2.3/4 | |
| 23. | Hugo | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Who's That Knocking at My Door? ( I Call First ) | N/A | 2.3/4 | |
| 25. | Alice Doesn't Live Here Anymore | N/A | 2.9/4 | |
| 26. | Boxcar Bertha | N/A | 2.4/4 |



