Most overrated movies on the top 100 list
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | A Clockwork Orange | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Matrix | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Shining (1980) | 1.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Blade Runner | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Batman Begins | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Iron Man (2008) | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Bourne Identity (2002) | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Bourne Ultimatum | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Braveheart (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Wall-E | 1.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Jaws | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Terminator 2: Judgement Day | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 |
Recent Comments
The Film Rebel - wrote on 08/31/10 at 04:57 PM CT
Most overrated movies on the top 100 list comment
FINALLY! Someone else who thinks Up, Batman Begins, and the Shining are overrated! Though I don't agree with you on Raiders, LOTR, Jaws, Wall-e, FMJ and Iron Man. Still, great list.




