Top movies of the 21st centrury by Patrik

Top movies of the 21st centrury

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Social Network 4.0/4 3.1/4
2. Memento 4.0/4 3.2/4
3. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
4. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
5. Almost Famous 3.5/4 3.1/4
6. Inception 4.0/4 3.3/4
7. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
8. The Master (2012) 4.0/4 3.0/4
9. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
10. The Departed 3.5/4 3.3/4
11. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 3.5/4 2.9/4
12. Mystic River 3.5/4 3.1/4
13. Drive (2011) 4.0/4 3.1/4
14. Slumdog Millionaire 3.5/4 3.1/4
15. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
16. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4

Recent Comments

The Film Rebel
The Film Rebel
Producer

The Film Rebel - wrote on 10/29/10 at 09:13 PM CT

Top movies of the 21st centrury comment

I think Lord of the Rings should be on here and I'm not the biggest Avatar fan. But still, this is a great list. Memento, Inception, and Dark Knight are all incredible.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name