Best Movies 2000-2010
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Almost Famous | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Inglourious Basterds (2009) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Sixth Sense | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Kill Bill: Volume 1 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Superbad | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 12. | The Hurt Locker | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Bowling for Columbine | N/A | 2.9/4 | |
| 14. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Zodiac (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 |



