Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Phantasm II | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 4. | Friday the 13th Part IV: The Final Chapter | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 5. | A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 6. | Evil Dead 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Return of the Living Dead | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | House on Haunted Hill (1999) | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 9. | The Grudge (2004) | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 10. | Wrong Turn (2003) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Dawn of the Dead (2004) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Joy Ride (2001) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Night of the Living Dead (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | 28 Days Later | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Hills Have Eyes (2006) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Friday the 13th (2009) | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 18. | The Ring (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | The Descent (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | The Hitcher (1986) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | When a Stranger Calls (1979) | 3.0/4 | 2.5/4 |



