The 70's - Films Greatest Decade by ECWaenigma

The 70's - Films Greatest Decade

# Movie Title Rating Overall Add
1. Play Misty for Me 4.0/4 2.9/4
2. Death Wish (1974) 4.0/4 2.9/4
3. Suspiria (1977) 4.0/4 2.9/4
4. The Cowboys (1972) 4.0/4 3.0/4
5. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
6. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
7. High Plains Drifter 4.0/4 3.0/4
8. Don't Look Now 4.0/4 3.0/4
9. Papillon (1973) 4.0/4 3.1/4
10. Frenzy 3.5/4 3.0/4
11. Dirty Harry 4.0/4 3.1/4
12. Mad Max N/A 2.9/4
13. Last House on the Left (1972) 4.0/4 2.7/4
14. The Outlaw Josey Wales 3.5/4 3.1/4
15. Phantom of the Paradise N/A 2.5/4
16. The Shootist 4.0/4 3.0/4
17. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.0/4 2.9/4
18. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
19. Sisters (1973) 3.5/4 2.6/4
20. The Abominable Dr. Phibes N/A 2.6/4
21. They Came from Within ( Shivers ) N/A 2.6/4
22. Alien 3.5/4 3.3/4
23. Black Christmas aka Silent Night, Evil Night (1974) N/A 2.9/4
24. Invasion of the Body Snatchers (1978) 3.5/4 2.7/4
25. They Call Her One-Eye ( Thriller - en grym film ) N/A 2.1/4
26. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
27. The Godfather 3.5/4 3.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name