Best of 2007 (That I've Seen)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Juno | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Zodiac (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | 3:10 to Yuma (2007) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Eastern Promises | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Knocked Up | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Superbad | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Stardust (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Sicko | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Waitress (2007) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Breach (2007) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Harry Potter and the Order of the Phoenix | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | American Gangster | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | The Simpsons Movie | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 16. | The Transformers (2007) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Live Free or Die Hard | 3.0/4 | 2.9/4 |



