Films (Eu) by Ismae

Films (Eu)

# Movie Title Rating Overall Add
1. Europa N/A 2.9/4
2. Idiots, The ( Idioterne ) N/A 2.5/4
3. Billy Elliot N/A 2.9/4
4. 28 Days Later N/A 3.0/4
5. Sunshine (2007) N/A 2.9/4
6. Trainspotting N/A 3.1/4
7. Prophet, A ( prophète, Un ) 4.0/4 3.1/4
8. The Hours (2002) N/A 2.8/4
9. Dangerous Liaisons (1988) N/A 2.9/4
10. The Queen (2006) N/A 2.9/4
11. Sweet Sixteen (2003) N/A 2.8/4
12. The Wind That Shakes the Barley N/A 2.8/4
13. Fond Kiss, A ( Ae Fond Kiss... ) N/A 2.3/4
14. This is England N/A 3.0/4
15. The Magdalene Sisters N/A 3.0/4
16. Batman Begins N/A 3.1/4
17. The Dark Knight N/A 3.4/4
18. Memento N/A 3.2/4
19. The Prestige (2006) N/A 3.1/4
20. Stardust (2007) N/A 2.9/4
21. Finding Neverland N/A 2.9/4
22. Stay (2005) N/A 2.5/4
23. King is Dancing, The ( roi danse, Le ) N/A 2.5/4
24. Farinelli N/A 2.6/4
25. Dancer in the Dark (2000) N/A 3.0/4
26. Dance of the Vampires ( Fearless Vampire Killers, The ) N/A 2.7/4
27. Rosemary's Baby N/A 3.0/4
28. The Pianist N/A 3.2/4
29. Death and the Maiden N/A 2.8/4
30. The Ninth Gate N/A 2.5/4
31. Beat That My Heart Skipped, The ( battre mon coeur s'est arrêté, De ) N/A 2.6/4
32. Read My Lips ( Sur mes lèvres ) N/A 2.7/4
33. Wimbledon Stage, The ( stade de Wimbledon, Le ) N/A 1.5/4
34. Clean (2006) N/A 3.1/4
35. Demonlover N/A 2.7/4
36. Paris Frills ( Falbalas ) 4.0/4 3.0/4
37. I Always Wanted to be a Gangster ( J'ai toujours rêvé d'être un gangster ) N/A 2.0/4
38. Immortel ( ad vitam ) N/A 1.6/4
39. Whatever You Say ( Mon idole ) N/A 2.5/4
40. Tell No One ( Ne le dis à personne ) N/A 2.8/4
41. Nightcap ( Merci pour le chocolat ) N/A 2.7/4
42. Comedy of Power, A ( Ivresse du pouvoir, L' ) N/A 2.7/4
43. Butcher, The ( boucher, Le ) 4.0/4 3.0/4
44. Testament of Orpheus, The ( testament d'Orphée, ou ne me demandez pas pourquoi!, Le ) 4.0/4 2.9/4
45. Beauty and the Beast ( belle et la bête, La - 1946 ) 3.0/4 3.0/4
46. Trouble Every Day N/A 2.6/4
47. Beau Travail N/A 2.9/4
48. Dangerous Moves ( diagonale du fou, La ) N/A 3.0/4
49. Fear and Trembling ( Stupeur et tremblements ) N/A 2.4/4
50. All the Mornings of the World ( Tous les matins du monde ) N/A 2.8/4
51. Christmas Tale, A ( conte de Noël, Un ) N/A 3.0/4
52. Kings & Queen ( Rois et reine ) N/A 3.1/4
53. Esther Kahn 4.0/4 2.5/4
54. House of Voices ( Saint Ange ) N/A 2.4/4
55. Locked Out ( Enfermés dehors ) N/A 2.0/4
56. Regular Lovers ( amants réguliers, Les ) N/A 2.6/4
57. Breathless ( À Bout de souffle ) 4.0/4 3.1/4
58. Band of Outsiders ( Bande à part ) N/A 2.8/4
59. My Life to Live ( Vivre sa vie: Film en douze tableaux ) 2.5/4 2.8/4
60. Keep Your Right Up ( Soigne ta droite ) N/A 2.0/4
61. Pierrot le fou 3.0/4 3.0/4
62. Masculine, Feminine: In 15 Acts ( Masculin féminin: 15 faits précis ) N/A 2.7/4
63. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
64. Be Kind Rewind N/A 2.4/4
65. Science of Sleep, The ( Science des rêves, La ) N/A 2.6/4
66. Dans Paris N/A 2.2/4
67. Love Songs ( chansons d'amour, Les ) N/A 2.7/4
68. Beautiful Person, The ( belle personne, La ) N/A 2.5/4
69. City of Lost Children, The ( Cite des enfants perdus, La ) N/A 3.0/4
70. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 1.5/4 3.1/4
71. Delicatessen N/A 2.9/4
72. Crimson Rivers ( Rivières pourpres, Les ) N/A 2.7/4
73. Hate ( haine, La ) N/A 3.1/4
74. Gothika N/A 2.4/4
75. Irreversible N/A 2.6/4
76. Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) 4.0/4 2.9/4
77. Goodbye, Lenin! N/A 2.9/4
78. Experiment, The ( Experiment, Das ) N/A 3.0/4
79. The Invasion (2007) N/A 2.2/4
80. Downfall ( Untergang, Der ) N/A 3.2/4
81. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) N/A 3.2/4
82. Perfume: The Story of a Murderer N/A 2.9/4
83. Run Lola Run ( Lola rennt ) N/A 2.9/4
84. Edukators, The ( Fetten Jahre sind vorbei, Die ) N/A 2.8/4
85. The Million Dollar Hotel N/A 2.1/4
86. The Dreamers (2004) N/A 2.8/4
87. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) N/A 3.2/4
88. Tiger and the Snow, The ( tigre e la neve, La ) N/A 2.6/4
89. dolce vita, La N/A 3.1/4
90. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 3.0/4 3.2/4
91. Rocco and His Brothers ( Rocco e i suoi fratelli ) 3.0/4 2.6/4
92. Open Your Eyes ( Abre los ojos ) N/A 3.0/4
93. The Others (2001) N/A 2.8/4
94. Live Flesh ( Carne trémula ) 3.0/4 2.9/4
95. Bad Education ( mala educación, La ) N/A 2.9/4
96. Volver N/A 2.9/4
97. Women on the Verge of a Nervous Breakdown ( Mujeres al borde de un ataque de nervios ) N/A 3.0/4
98. All About My Mother ( Todo sobre mi madre ) 3.0/4 3.1/4
99. Broken Embraces ( abrazos rotos, Los ) N/A 2.7/4
100. Crimen Perfecto, El ( Crimen ferpecto ) N/A 2.8/4
101. Lovers on the Bridge, The ( amants du Pont-Neuf, Les ) 3.0/4 2.9/4
102. Right Now ( tout de suite, À ) N/A 2.0/4
103. Single Girl, A ( fille seule, La ) N/A 2.3/4
104. Boy Meets Girl (1985) 3.5/4 3.2/4
105. Humanite ( humanité, L' ) 3.0/4 2.3/4
106. Au hasard Balthazar 3.0/4 3.1/4
107. Beauty of the Day ( Belle de jour ) 2.5/4 3.0/4
108. Milky Way, The ( voie lactée, La ) N/A 3.0/4
109. That Obscure Object of Desire ( Cet obscur objet du désir ) N/A 3.1/4
110. Discreet Charm of the Bourgeoisie, The ( Charme discret de la bourgeoisie, Le ) N/A 3.0/4
111. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 3.5/4 3.2/4
112. Harold and Maude 3.0/4 3.1/4
113. Diary of a Chambermaid ( Journal d'une femme de chambre, Le ) 3.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name