Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Blair Witch Project | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 2. | The Sixth Sense | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Silence of the Lambs | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Ring (2002) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | 28 Weeks Later | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Dracula (1992) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Devil's Advocate (1997) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Others (2001) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Shining (1980) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Thing (1982) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Green Mile | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Sleepy Hollow | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Final Destination (2000) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Haunted (1996) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | The Lost Boys | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 17. | Jeepers Creepers (2001) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 18. | Unbreakable | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Silent Hill | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 20. | 1408 | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 21. | 30 Days of Night | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Ghost Ship (2002) | 2.5/4 | 1.8/4 |



