Top Movie List by MovieWhore

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
2. Good Morning Vietnam 3.5/4 2.9/4
3. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
4. Tears of the Sun 3.0/4 2.6/4
5. American History X 3.5/4 3.2/4
6. Empire Records 3.5/4 2.8/4
7. Patch Adams 3.0/4 2.4/4
8. The Outsiders (1983) 3.0/4 2.9/4
9. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
10. I Am Legend 4.0/4 2.8/4
11. Miss March 3.5/4 1.9/4
12. 13 Ghosts N/A 2.5/4
13. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
14. 300 3.5/4 2.9/4
15. The Hills Have Eyes (2006) 3.0/4 2.6/4
16. The Hills Have Eyes II (2007) 3.0/4 2.1/4
17. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
18. SLC Punk! 3.0/4 2.9/4
19. Tigerland 3.0/4 2.7/4
20. Disturbia 3.0/4 2.7/4
21. My Bloody Valentine 3-D 3.0/4 2.4/4
22. Snatch 3.0/4 3.1/4
23. The Doom Generation 3.0/4 2.5/4
24. Push 2.5/4 2.3/4
25. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) 3.0/4 3.0/4
26. Halloween (2007) 3.0/4 2.4/4
27. The Devil's Rejects 3.0/4 2.8/4
28. House of 1,000 Corpses 3.0/4 2.5/4
29. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
30. Reign Over Me 3.0/4 2.7/4
31. Final Destination (2000) 3.0/4 2.6/4
32. Final Destination 2 3.0/4 2.5/4
33. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.5/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name