Stephen King Adaptations Good to Horrid by Chris Kavan

Stephen King Adaptations Good to Horrid

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
3. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
4. It (2017) 3.5/4 3.0/4
5. Misery 3.0/4 3.1/4
6. The Running Man (1987) 3.0/4 2.7/4
7. The Mist 3.0/4 2.7/4
8. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
9. It Chapter Two 3.0/4 2.7/4
10. Gerald's Game 3.0/4 2.8/4
11. Stephen King's It 3.0/4 2.8/4
12. The Dead Zone (1983) 3.0/4 2.9/4
13. 1408 3.0/4 2.6/4
14. Apt Pupil 3.0/4 2.6/4
15. Dolores Claiborne 3.0/4 2.8/4
16. Doctor Sleep 3.0/4 3.1/4
17. The Long Walk 3.0/4 3.1/4
18. The Boogeyman (2023) 3.0/4 2.5/4
19. 1922 3.0/4 2.7/4
20. Hearts in Atlantis 3.0/4 2.7/4
21. Creepshow 3.0/4 2.8/4
22. The Running Man (2025) 3.0/4 2.6/4
23. Firestarter (1984) 3.0/4 2.6/4
24. Children of the Corn (1984) 3.0/4 2.5/4
25. The Stand 2.5/4 2.7/4
26. The Green Mile 2.5/4 3.3/4
27. Thinner 2.5/4 2.3/4
28. Pet Sematary (1989) 2.5/4 2.6/4
29. A Good Marriage (2014) 2.5/4 2.2/4
30. Pet Sematary (2019) 2.5/4 2.3/4
31. The Dark Tower (2017) 2.5/4 2.0/4
32. Mercy (2014) 2.5/4 2.3/4
33. Cat's Eye 2.5/4 2.4/4
34. Cujo 2.0/4 2.6/4
35. Christine (1983) 2.0/4 2.6/4
36. Carrie (2013) 2.0/4 2.3/4
37. The Langoliers 2.0/4 2.2/4
38. Desperation 2.0/4 2.1/4
39. Salem's Lot (1979) 2.0/4 2.7/4
40. In the Tall Grass 2.0/4 2.1/4
41. Creepshow 2 2.0/4 2.2/4
42. Carrie (2002) 2.0/4 2.1/4
43. Salem's Lot (2024) 2.0/4 2.6/4
44. The Shining (1997) 2.0/4 2.1/4
45. Tales from the Darkside: The Movie 2.0/4 2.2/4
46. Maximum Overdrive 2.0/4 2.2/4
47. The Dark Half 1.5/4 2.3/4
48. Needful Things 1.5/4 2.5/4
49. Cell (2016) 1.5/4 2.1/4
50. Silver Bullet (1985) 1.5/4 2.6/4
51. The Tommyknockers 1.5/4 2.1/4
52. Sometimes They Come Back 1.5/4 2.3/4
53. Dreamcatcher (2003) 1.5/4 2.0/4
54. Sleepwalkers (1992) 1.5/4 2.1/4
55. The Night Flier 1.5/4 2.2/4
56. The Mangler 1.5/4 1.9/4
57. The Rage: Carrie 2 1.0/4 1.8/4
58. Graveyard Shift (1990) 1.0/4 1.8/4
59. Pet Sematary II 1.0/4 1.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name