Top Superhero Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Unbreakable | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | V for Vendetta | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Batman (1989) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | X2 - X-Men United | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Iron Man (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Incredible Hulk | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Spider-Man 2 | N/A | 2.9/4 | |
| 11. | Superman (1978) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Spider-Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | X-Men | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Superman Returns | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Batman Returns | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | X-Men: The Last Stand | 3.0/4 | 2.6/4 |



