Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Who Framed Roger Rabbit? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Honey, I Shrunk the Kids | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 3. | The Little Mermaid (1989) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Home Alone | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Romeo + Juliet (1996) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Clueless | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Titanic (1997) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Armageddon | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Rush Hour (1998) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | There's Something About Mary | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | American Pie | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Final Destination (2000) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | The Patriot (2000) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Ocean's Eleven (2001) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Monsters, Inc. | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Shrek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Spider-Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Finding Nemo | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Dodgeball: A True Underdog Story | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Super Size Me | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Saw | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Spider-Man 2 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Ferris Bueller's Day Off | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 26. | The Lion King (1994) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 27. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 29. | The Silence of the Lambs | 3.5/4 | 3.4/4 |



