Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Lawrence of Arabia | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Some Like It Hot (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Orphanage, The ( orfanato, El ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Persepolis | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Fountain (2006) | N/A | 2.7/4 | |
| 8. | 12 Monkeys | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Little Miss Sunshine | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Women on the Verge of a Nervous Breakdown ( Mujeres al borde de un ataque de nervios ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Sunshine (2007) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | There Will Be Blood | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | vie en rose, La ( môme, La ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Shrek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The Naked Gun: From the Files of Police Squad! | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | The Naked Gun 2 1/2 | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Naked Gun 33 1/3: The Final Insult | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 19. | 12 Angry Men (1957) | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 20. | Manhattan | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Big Fish (2003) | 4.0/4 | 3.0/4 |



