Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Sting (1973) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Miller's Crossing | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Reservoir Dogs | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Jackie Brown | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Pulp Fiction | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Chinatown | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | On the Waterfront | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Gangs of New York (2002) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | American Me | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Carlito's Way | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | City of God ( Cidade de Deus ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Casino | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | The Silence of the Lambs | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 18. | Trainspotting | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Thief | 3.0/4 | 2.9/4 |



