1989 by Cinemaniac

1989

# Movie Title Rating Overall Add
1. Do the Right Thing 4.0/4 3.1/4
2. Glory (1989) 4.0/4 3.1/4
3. Born on the Fourth of July 3.5/4 2.8/4
4. The Abyss 3.5/4 2.9/4
5. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
6. Crimes and Misdemeanors 3.5/4 3.0/4
7. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
8. Field of Dreams 3.5/4 2.9/4
9. Drugstore Cowboy 3.0/4 2.8/4
10. My Left Foot 3.0/4 3.0/4
11. The War of the Roses 3.0/4 2.8/4
12. Dead Poets' Society 3.0/4 3.1/4
13. Driving Miss Daisy 3.0/4 2.9/4
14. Say Anything... 3.0/4 2.9/4
15. Bear, The ( ours, L' ) 3.0/4 2.8/4
16. Roger & Me 3.0/4 2.8/4
17. Lethal Weapon 2 3.0/4 2.8/4
18. Henry V (1989) 3.0/4 2.9/4
19. The Adventures of Baron Munchausen (1989) 3.0/4 2.7/4
20. The Little Mermaid (1989) 3.0/4 3.0/4
21. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
22. Dead Calm 3.0/4 2.6/4
23. Fabulous Baker Boys 3.0/4 2.5/4
24. Prancer 3.0/4 2.2/4
25. Weekend at Bernie's 3.0/4 2.3/4
26. Lean on Me 3.0/4 2.9/4
27. Look Who's Talking 3.0/4 2.3/4
28. Parenthood 3.0/4 2.8/4
29. Uncle Buck 2.5/4 2.7/4
30. Honey, I Shrunk the Kids 2.5/4 2.6/4
31. Major League 3.0/4 2.8/4
32. The Fly II 2.5/4 2.1/4
33. New York Stories 2.5/4 2.2/4
34. Bill & Ted's Excellent Adventure 2.5/4 2.7/4
35. The Burbs 2.5/4 2.6/4
36. Casualties of War 2.5/4 2.7/4
37. Black Rain (1989) 2.5/4 2.4/4
38. Road House (1989) 2.5/4 2.6/4
39. The Dream Team (1989) 2.5/4 2.5/4
40. Chances Are 2.5/4 2.6/4
41. National Lampoon's Christmas Vacation 2.5/4 2.9/4
42. She-Devil (1989) 2.0/4 1.9/4
43. Star Trek V: The Final Frontier 2.0/4 2.3/4
44. Turner & Hooch 2.0/4 2.4/4
45. Skin Deep (1989) 2.0/4 2.5/4
46. We're No Angels (1989) 1.5/4 2.1/4
47. Ghostbusters 2 1.5/4 2.5/4
48. Karate Kid III 1.5/4 1.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name