Top 25 1950s by James

Top 25 1950s

# Movie Title Rating Overall Add
1. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
2. Rear Window 4.0/4 3.3/4
3. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
4. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
5. Witness for the Prosecution N/A 3.2/4
6. Anatomy of a Murder 4.0/4 3.1/4
7. Rashômon 4.0/4 3.3/4
8. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
9. All About Eve 4.0/4 3.3/4
10. Paths of Glory 3.5/4 3.3/4
11. Ace in the Hole N/A 3.1/4
12. On the Waterfront 3.5/4 3.3/4
13. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
14. Strangers on a Train 3.5/4 3.2/4
15. Touch of Evil 2.5/4 3.1/4
16. Godzilla ( Gojira ) 3.5/4 2.9/4
17. The Killing (1956) 3.5/4 3.2/4
18. The Searchers N/A 3.1/4
19. In a Lonely Place N/A 2.9/4
20. The Big Heat N/A 2.8/4
21. Bad Day at Black Rock N/A 3.0/4
22. Marty 3.5/4 3.1/4
23. Cat on a Hot Tin Roof 3.5/4 3.0/4
24. Rebel Without a Cause 3.5/4 3.1/4
25. Gentlemen Prefer Blondes N/A 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name