Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | On the Waterfront | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | 12 Angry Men (1957) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 9. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | The Hurt Locker | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | A Beautiful Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Carlito's Way | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Chinatown | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Double Indemnity | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 20. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 |



