monster monster
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Alien | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Aliens | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Birds (1963) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Phantom of the Opera (1925) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Jaws | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Signs | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Nosferatu the Vampyre ( Nosferatu: Phantom der Nacht ) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Lost World: Jurassic Park | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Wolf (1994) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 11. | Reign of Fire | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 12. | King Kong (1933) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | The Mummy (1999) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | King Kong (2005) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Predator (1987) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Jurassic World | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Jurassic Park 3 | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 18. | Pacific Rim | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | The Meg | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 20. | Congo | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 21. | Gremlins (1984) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Deep Blue Sea (1999) | 1.0/4 | 2.3/4 | |
| 23. | Tremors | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 24. | Lake Placid | 0.5/4 | 2.2/4 |



