2014 by Gremista

2014

# Movie Title Rating Overall Add
1. Advanced Style 4.0/4 3.0/4
2. Anatomy of a Love Seen 3.0/4 3.0/4
3. Annabelle 1.5/4 2.1/4
4. Award Winning Indie Lesbian Sex Film 3.5/4 2.8/4
5. The Babadook 2.5/4 3.0/4
6. Barbie Boy 3.0/4 3.0/4
7. Begin Again 3.5/4 2.9/4
8. Belle (2014) 3.0/4 2.9/4
9. Big Eyes 3.5/4 2.9/4
10. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) 3.5/4 3.2/4
11. Blackbird (2014) 3.0/4 2.7/4
12. The Boxtrolls 3.5/4 2.7/4
13. Boy (2014) 3.0/4 2.5/4
14. Boyhood 3.5/4 3.1/4
15. Boys ( Jongens ) 3.0/4 2.9/4
16. Britain's Greatest Pilot: The Extraordinary Story of Captain 'Winkle' Brown 3.5/4 2.5/4
17. Campaign of Hate: Russia and Gay Propaganda 4.0/4 3.5/4
18. Circle , The ( Kreis, Der ) 3.5/4 3.3/4
19. Cheatin' 3.0/4 2.8/4
20. Coming Home ( Gui lai ) 4.0/4 3.2/4
21. Cowspiracy: The Sustainability Secret 3.0/4 3.0/4
22. DamNation (2014) 3.5/4 3.0/4
23. Diplomacy ( Diplomatie ) 4.0/4 3.3/4
24. Do I Sound Gay? 3.0/4 2.3/4
25. Doc of the Dead 2.5/4 2.7/4
26. Doushitemo furetakunai 2.5/4 2.3/4
27. The Duke of Burgundy 3.5/4 3.2/4
28. Earth to Echo 1.5/4 2.3/4
29. Escapade (2014) 3.0/4 2.5/4
30. The Fault in Our Stars 1.5/4 2.9/4
31. Fed Up 4.0/4 3.0/4
32. Feral (2014) 3.5/4 2.5/4
33. For No Good Reason 4.0/4 2.8/4
34. Four Moons ( Cuatro lunas ) 3.5/4 2.8/4
35. Fury (2014) 3.5/4 3.0/4
36. G.B.F. 3.0/4 2.5/4
37. Gay Mean Girls 3.0/4 2.5/4
38. Gekijouban Sekaiichi hatsukoi: Yokozawa Takafumi no baai 2.5/4 2.3/4
39. Gerontophilia 2.5/4 2.8/4
40. Girl on a Bicycle 1.5/4 1.9/4
41. A Good Marriage (2014) 2.0/4 2.2/4
42. Goodbye to Language 3D ( Adieu au langage ) 2.5/4 2.3/4
43. The Grand Budapest Hotel 4.0/4 3.3/4
44. Helium 4.0/4 3.2/4
45. Hotline 2.5/4 2.3/4
46. The Hundred-Foot Journey 2.0/4 2.7/4
47. I Am Santa Claus 2.0/4 2.4/4
48. Ida 4.0/4 3.1/4
49. The Imitation Game 3.5/4 3.1/4
50. Interstellar 3.0/4 3.2/4
51. It Gets Better 1.5/4 1.8/4
52. Just Before Losing Everything ( Avant que de tout perdre ) 4.0/4 3.1/4
53. Kidnapping of Michel Houellebecq, The( enlèvement de Michel Houellebecq, L' ) 3.5/4 2.8/4
54. Killer Legends 3.0/4 2.3/4
55. The Lady in Number 6: Music Saved My Life 4.0/4 2.7/4
56. Lady Valor: The Kristin Beck Story 3.5/4 2.8/4
57. Last Days in Vietnam 3.0/4 2.8/4
58. Letter to Momo, A ( Momo e no tegami ) 3.5/4 3.3/4
59. Life Itself (2014) 3.5/4 3.2/4
60. Lost for Life 3.0/4 2.3/4
61. Love is Strange 3.5/4 2.9/4
62. Love Me (2014) 2.0/4 2.5/4
63. Mala Mala 2.5/4 2.3/4
64. A Million Ways to Die in the West 2.0/4 2.4/4
65. The Monuments Men 3.0/4 2.5/4
66. Mr. Hublot 4.0/4 3.0/4
67. Mr. Turner 3.0/4 3.2/4
68. Neighbors (2014) 2.5/4 2.5/4
69. No Tears for the Dead ( U-neun nam-ja ) 3.5/4 3.4/4
70. Not Under My Roof ( amores contrapuestos, Los ) 3.0/4 3.0/4
71. The Nut Job 2.0/4 2.0/4
72. Oculus 2.5/4 2.7/4
73. Out in the Line-up 3.0/4 3.0/4
74. Possessions ( Tsukumo ) 4.0/4 2.5/4
75. Pride (2014) 4.0/4 3.2/4
76. Queens & Cowboys: A Straight Year on the Gay Rodeo 3.0/4 2.3/4
77. Scooby-Doo! Frankencreepy 2.5/4 2.5/4
78. Scooby-Doo! WrestleMania Mystery 3.0/4 2.3/4
79. Sharknado 2: The Second One 0.5/4 1.7/4
80. Song of the Sea 3.5/4 3.2/4
81. Stonehearst Asylum ( Eliza Graves ) 3.0/4 2.5/4
82. Stranger by the Lake ( inconnu du lac, L' ) 3.0/4 2.4/4
83. Tale of Princess Kaguya, The ( Kaguyahime no monogatari ) 4.0/4 3.3/4
84. That Awkward Moment 2.0/4 2.1/4
85. The Theory of Everything 3.5/4 3.1/4
86. Thylacine 1.5/4 1.8/4
87. Tiger Orange 3.0/4 2.7/4
88. To Be Takei 3.5/4 2.9/4
89. Tonight It's Me 2.5/4 2.3/4
90. Way He Looks, The ( Hoje Eu Quero Voltar Sozinho ) 4.0/4 3.0/4
91. Wind Rises, The ( Kaze tachinu ) 3.5/4 3.1/4
92. Yves Saint Laurent 3.5/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name