Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Bullets Over Broadway | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Planes, Trains & Automobiles | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Paper Moon | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | In Bruges | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Beverly Hills Cop | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Sting (1973) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Apartment | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Say Anything... | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The King of Comedy (1983) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | A Fish Called Wanda | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Stripes | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Waiting for Guffman | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Women on the Verge of a Nervous Breakdown ( Mujeres al borde de un ataque de nervios ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Odd Couple | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Trading Places | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Producers (1968) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Lolita (1962) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | My Man Godfrey (1936) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | The Player (1992) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Sideways | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Scent of a Woman (1992) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | What About Bob? | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Little Big Man (1970) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Steel Magnolias | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Home Alone | 3.5/4 | 2.9/4 |



