Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Goonies | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Harry Potter and the Goblet of Fire | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Close Encounters of the Third Kind | 4.0/4 | 3.1/4 |



