Top Movies that were good for their time, not now!
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Red Dawn (1984) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Spaceballs | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Weird Science | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 4. | The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 5. | Clerks | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Commando (1985) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | The Goonies | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Explorers | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | The Karate Kid (1984) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Monster Squad | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Ghost (1990) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Heathers | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The NeverEnding Story | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Short Circuit | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Major League | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Three Amigos | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 18. | Do the Right Thing | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Lethal Weapon | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Top Gun (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Citizen Kane | N/A | 3.3/4 |
Recent Comments
Film Craver - wrote on 09/15/07 at 12:02 AM CT
Top Movies that were good for their time, not now! comment
I have removed Die Hard from the list.... In fact, I'm thinking I named this list wrong.. because some of these movies are still "good", just not as good as they were when they first came out... Perhaps a better list title would be "Good then, Cheesy now"
Sandy Toksvik - wrote on 09/12/07 at 06:41 PM CT
Top Movies that were good for their time, not now! comment
I was expecting to see lots of 50's movies on this list or something. Was Red Dawn ever any good though? for comedy value maybe. I suppose the 80's were cheesy. I agree Die Hard has not dated at all though.
Alex - wrote on 08/30/07 at 02:48 PM CT
Top Movies that were good for their time, not now! comment
Hmm..some I agree with while others I do not. Specifically Die Hard and Citizen Kane. Both are still the best movies of all time - no matter when they come out. But that is just me.
Film Craver - wrote on 08/30/07 at 12:00 PM CT
Top Movies that were good for their time, not now! comment
Hey, what can I say! I went back and watched some old favs and I could not help thinking how cheesy they were. I LOVED these movies when they first came out...That reminds me of another one: The Goonies! I don't know if it's just that they make better movies these days... or maybe it's just me - I've changed!
Super Kev - wrote on 08/30/07 at 11:42 AM CT
Top Movies that were good for their time, not now! comment
Wow man, i could NOT disagree with this list more! Maybe I'm misunderstanding what yer saying by "good for their time" or maybe it's just that I love most of the movies here, haha. Either way, I disagree, but still, very cool list!
Kevin Lee






