Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Fantastic Planet ( planète sauvage, La ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Wreck-It Ralph | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Shrek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Mulan (1998) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Mary and Max | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | How to Train Your Dragon (2010) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Brave (2012) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Despicable Me | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Beauty and the Beast (1991) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | An American Tail | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | The Little Mermaid (1989) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Incredibles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Sleeping Beauty (1959) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Robots (2005) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 20. | Mulan 2 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 21. | FernGully: The Last Rainforest | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 22. | The Aristocats | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | The Princess and the Frog | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Coraline | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | Corpse Bride | 3.0/4 | 2.8/4 |



