Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Alice in Wonderland (1951) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Beauty and the Beast (1991) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Cars | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Cinderella (1950) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Fantasia | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Fantasia 2000 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Finding Nemo | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | How to Train Your Dragon (2010) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Incredibles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Inside Out (2015) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Lady and the Tramp (1955) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | The Lion King (1994) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | The Little Mermaid (1989) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Mulan (1998) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | The Nightmare Before Christmas | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Ratatouille | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | A Scanner Darkly | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Sleeping Beauty (1959) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Wall-E | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Wreck-It Ralph | 3.0/4 | 3.1/4 |



