Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Interstellar | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Star Trek Into Darkness | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | In Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | The Covenant (2006) | 4.0/4 | 2.0/4 | |
| 5. | Dune (1984) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 6. | Immortals (2011) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Cyborg | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 8. | The Abyss | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Leviathan (1989) | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 10. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Lost Boys | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Innerspace | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Masters of the Universe (1987) | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 14. | Batman (1989) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Back to the Future Part II | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Bill & Ted's Excellent Adventure | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Total Recall (1990) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Arachnophobia | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | The Rocketeer | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 20. | Cube | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | 2010 | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 22. | 2001: A Space Odyssey | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Cube 2: Hypercube | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | The Colony (2013) | 4.0/4 | 2.4/4 |



