Top Steven Spielberg
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Indiana Jones and the Last Crusade | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Empire of the Sun | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Munich | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | A.I. Artificial Intelligence | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Minority Report | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Close Encounters of the Third Kind | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Catch Me if You Can | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Amistad | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The War of the Worlds (2005) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | The Terminal (2004) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Lost World: Jurassic Park | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Hook (1991) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 20. | 1941 | 1.5/4 | 1.9/4 |



