Top Anime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Tekkonkinkreet ( Tekkonkinkurîto ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Paprika | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Girl Who Leapt Through Time, The ( Toki o kakeru shôjo ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | 5 Centimeters per Second ( Byôsoku 5 senchimêtoru ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Steamboy ( Suchîmubôi ) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Place Promised in Our Early Days, The ( Kumo no mukô, yakusoku no basho ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Metropolis ( Metoroporisu ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Kung Fu Panda | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Up (2009) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | 9 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | How to Train Your Dragon (2010) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Iron Giant | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Astro Boy | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Yobi, the Five Tailed Fox ( Yeu woo bi ) | 3.5/4 | 2.2/4 |



