The Films of the Coen Brothers
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Burn After Reading | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | The Man Who Wasn't There (2001) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | A Serious Man | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Miller's Crossing | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Blood Simple | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Ballad of Buster Scruggs | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Barton Fink | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | No Country for Old Men | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Big Lebowski | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Ladykillers (2004) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 11. | Fargo (1996) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Tragedy of Macbeth | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | True Grit (2010) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Inside Llewyn Davis | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Intolerable Cruelty | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 16. | Raising Arizona | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Hail, Caesar! (2016) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 18. | The Hudsucker Proxy | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | O Brother Where Art Thou | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Honey Don't! | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 21. | Drive-Away Dolls | 2.0/4 | 2.1/4 |



