Movies I want to Own
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Dirty Dancing | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Save the Last Dance | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 3. | The Wedding Crashers | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | O ( Othello ) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 5. | 10 Things I Hate About You | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | City of Angels | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 7. | Gone in 60 Seconds (2000) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | (500) Days of Summer | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Nick and Norah's Infinite Playlist | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Mr. and Mrs. Smith (2005) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Legends of the Fall | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Meet Joe Black | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | The Runaways (2010) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Taken (2009) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Sex and the City: The Movie | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Failure to Launch | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 17. | The Long Kiss Goodnight | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Great Expectations (1998) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Charlie St. Cloud | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | The Twilight Saga: Eclipse | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 22. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 |



