Actors: Harrison Ford
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Raiders of the Lost Ark | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Fugitive (1993) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Blade Runner | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Air Force One | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Clear and Present Danger | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Patriot Games | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Witness (1985) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Frantic | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | What Lies Beneath | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Cowboys & Aliens | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Firewall | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 18. | Six Days, Seven Nights | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 19. | Random Hearts | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 20. | Hollywood Homicide | 1.5/4 | 2.1/4 |



